17.08.2016/11:25

Ceny produktów mlecznych idą w górę

Najszybciej rosną ceny pełnego mleka w proszku, maślanki w proszku oraz masła – podają analitycy Credit Agricole.

Wczoraj miała miejsce aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 833 pkt. wobec 739 pkt. na poprzedniej aukcji, która miała miejsce 2 sierpnia br. (wzrost o 12,7 proc. - najsilniejszy wzrost od września ub. r.), co było znacząco powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz masło odwodnione na giełdzie w Nowej Zelandii (New Zealand Exchange).

W kierunku wzrostu indeksu oddziaływały wyższe ceny wszystkich 8 jego składowych, wśród których najsilniejszy wzrost cen odnotowano w przypadku pełnego mleka w proszku (+18,9 proc.), maślanki w proszku (+18,1 proc.) oraz masła (+14,1 proc.). Zwiększeniu uległa ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 37 766 t wobec 34 928 t na poprzedniej aukcji. Kolejna aukcja GDT będzie miała miejsce 6 września.

Eksperci Credit Agricole wskazują, że wyniki aukcji GDT w połączeniu z utrzymującym się w ostatnich miesiącach wzrostem cen produktów mlecznych w UE oraz USA stanowią wsparcie dla scenariusza, zgodnie z którym globalny rynek mleka i produktów mlecznych stopniowo wchodzi we wzrostową fazę cyklu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.