02.12.2020/12:37

Domy towarowe Debenhams – ikona brytyjskiego handlu – odchodzą w niebyt po prawie 250 latach działalności

Sieć domów towarowych Debenhams potwierdziła, że – po zakończeniu niepowodzeniem operacji sprzedaży części lub całości aktywów – zarządca komisaryczny podjął decyzję o terminacji działalności firmy. Nadal prowadzone będą poszukiwania nabywców części majątku przedsiębiorstwa. Jednak 12 tys. pracowników sieci musi się liczyć z utratą zatrudnienia.

Jedna z najstarszych marek globalnego handlu detalicznego – sieć domów towarowych Debenhams – poległa w kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa. To kolejny dowód na strukturalne kłopoty handlu High Street – luksusowych sklepów, zlokalizowanych przy głównych traktach handlowych światowych metropolii.

Istniejąca od 1778 r. marka, jedna z ikon brytyjskiego handlu, była ostatnio zarządzana przez administratora, firmę FRP Advisory, którego zadaniem było przeprowadzenie restrukturyzacji biznesu – w praktyce oznaczało to sprzedaż całości lub części przedsiębiorstwa. Operacja nie powiodła się, ponieważ w dobie pandemii żaden potencjalny nabywca nie złożył akceptowalnej propozycji. Zarządcy pozostało w tej sytuacji przystąpienie do likwidacji firmy.

– Podjęliśmy wszelkie możliwe działania, aby doprowadzić do transakcji, która uratowałaby firmę Debenhams, jednak sytuacja gospodarcza jest obecnie bardzo trudna, a przyszłość branży detalicznej w Wielkiej Brytanii jest wysoce niepewna, w związku z czym nie udało się nam osiągnąć sukcesu. Po starannym namyśle podjęliśmy więc decyzję o likwidacji firmy, wciąż pozostając z nadzieją, że pojawią się jeszcze alternetywne propozycje – przyznał Geoff Rowley z FRP Advisory, zarządca komisaryczny (joint administrator) spółki Debenhams.

Firma będzie jeszcze prowadzić sprzedaż we wszystkich swoich 124 domach towarowych w Wielkiej Brytanii oraz online – do wyprzedania zapasów magazynowych oraz zakontraktowanych wcześniej dostaw. Po zakończeniu wyprzedaży, jeśli do tego czasu nie pojawią się nowe oferty zakupu, operacje w Wielkiej Brytanii zostaną zamknięte. Nie dotyczy to funkcjonującej w Danii marki Magasin du Nord, która będzie kontynuować niezależną działalność.

Sieć Debenhams była jedną z największych i najstarszych sieci domów towarowych na świecie. Biznes został założony w 1778 r. przez Williama Clarka, jako luksusowy sklep z zasłonami, działający na londyńskim West Endzie. W pewnym momencie Debenhams należał do największych detalistów brytyjskich, zarządzając ponad 200 potężnymi domami towarowymi, zlokalizowanymi w Wielkiej Brytanii i 17 inych krajach świata.

W miniony wtorek 1 grudnia zapadła decyzja o zamknięciu wszystkich 124 wciąż jeszcze działających placówek, co potencjalnie oznacza zwolnienie 12 tys. pracowników sieci.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • korporacje zjadą nas 02.12.2020

    To smutne. Niestety coraz bardziej zmierzamy do modelu wszystko przez internet, i wszystko najlepiej od kilku potężnych graczy. To bardzo zły trend. Sytuacje "ratuje" drukowanie pieniędzy, jest to tylko dawanie "alkoholu" pijanemu, kac będzie jeszcze większy... Państwa nie chcą średniej klasy, sprzyjają bogaceniu się tym największym z USA. Pandemia przyspieszyła w zastraszającym tempie. Proste sprawy, kupowane w internecie rzeczy przez Allegro, które pobiera gigantyczne prowizje od przychodu i od wystawienia produktu. Czytamy artykuły, a jeden koncern posiada kilkadziesiąt domen. Obracamy się wokół kilkunastu firm, które mają z naszego życia wszystko. Nie znam wielu młodych ludzi, którzy by założyli własne firmy, z 120 z LO, jak zrobiłem zestawienie tylko 3 założyło firmę własną. Nie do pomyślenia w pokoleniu z lat 80-90 gdy wchodzili w wieku 25-35 lat na rynek pracy. Rządzą potężne korporacje, niszczą pieniądz ludzi, kredyty są niskie, dla korporacji to wymarzone warunki.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także