28.11.2018/10:04

Food&Ball – nowy koncept gastronomiczny Arkadiusza Milika

Reprezentant Polski w piłce nożnej i zawodnik włoskiej drużyny futbolowej Arkadiusz Milik rozpoczyna działalność gospodarczą w sektorze HoReCa. Pierwsza restauracja Food&Ball ruszyła w Katowicach, w pobliżu stadionu Rozwoju – informuje serwis MamBiznes.

Arek Milik dołączył tym samym do swoich kolegów, m.in. Roberta Lewandowskiego, Grzegorza Krychowiaka czy Sławomira Peszko, którzy jeszcze w trakcie trwania kariery sportowej zdecydowali się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Restauracja Food&Ball ma być pomysłem na zmianę kultury kibicowania, w innej niż typowa atmosferze, przy innym jedzeniu i niekoniecznie przy piwie. W lokalu serwowana będzie kuchnia europejska i azjatycka, przyrządzana przez szefa kuchni sprowadzonego z Belgii – relacjonuje portal MamBiznes.

Zamiarem twórców lokalu jest budowa sieci placówek pod szyldem Food&Ball – kolejny lokal ma wkrótce powstać w Warszawie.

Czytaj więcej na stronie mambiznes.pl

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Szary 29.11.2018

    W sumie informacja bez istotnej wartości. Taki news dla telewizji śniadaniowej, a nie poważnego portalu buznesowego. Jedna restauracyjka piłkarza w Katowicach. Bez sensu post.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.