24.02.2020/15:59

Franczyzobiorcy Spar wybierają partnera. Kto przejdzie do Spar Group, kto zostanie z Bać-Polem?

Do końca miesiąca franczyzobiorcy prowadzący sklepy Spar muszą zdecydować, czy zamierzają podtrzymać współpracę ze Spar Polska, a w zasadzie już Joker TNC (Bać-Pol), czy może przejdą pod skrzydła Spar Group z RPA (Wasz Sklep Spar) - ustalił nieoficjalnie portal wiadomoscihandlowe.pl.

Konflikt pomiędzy konkurencyjnymi podmiotami jest na etapie wygaszania po niedawnym podpisaniu porozumienia, którego trzecią stroną jest międzynarodowa centrala sieci (Spar International). Spar Polska koniec końców przyznało, że to Spar Group ma prawo do korzystania ze znaku towarowego Spar w Polsce. Okazuje się jednak, że wciąż - przynajmniej zdaniem niektórych - istnieją wątpliwości interpretacyjne odnośnie tego, co stanie się z franczyzobiorcami, którzy nie zmienią dotychczasowego, rzeszowskiego operatora na Spar Group.

- Od początku marca korzystanie z szyldu sklepowego Spar przez kogokolwiek bez umowy z Wasz Sklep Spar nie będzie możliwe - zapewnia w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Tomasz Syller, członek zarządu Wasz Sklep Spar. W praktyce oznaczałoby to, że przedsiębiorcy, którzy pozostaną przy dotychczasowym operatorze (Bać-Polu), dość szybko musieliby zmienić logo sklepu.

Jednak z tego co słyszymy w innych źródłach, druga strona, delikatnie mówiąc, niekoniecznie interpretuje zapisy porozumienia w identyczny sposób. Niektórzy franczyzobiorcy Spar Polska w rozmowach z nami twierdzą, iż zapewniono ich, że nawet jeśli nie przejdą pod skrzydła Spar Group, to i tak będą mogli korzystać z szyldu Spar na swoich sklepach - i to tak długo, jak tylko pozwala im na to dawna umowa, zawarta jeszcze ze Spar Polska.

Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do Spar Polska, jednak spółka powstrzymała się od udzielenia klarownej odpowiedzi. - Nie będzie komentarza z naszej strony. Postanowienia porozumienia są poufne, franczyzobiorcy zostali poinformowani przez Wasz Sklep Spar o zasadach w odniesieniu do niego - przekazało nam biuro prasowe Spar Polska/Joker TNC.

Sprawa jest problematyczna dla franczyzobiorców prowadzących sklepy Spar, mamy bowiem już ostatni tydzień lutego i lada moment dojdzie do zamknięcia niewielkiego "okna" czasowego pozwalającego na niemal bezproblemową (gwarancja zwrotu weksla i rozliczenia, jak słyszymy od przedsiębiorców) zmianę operatora na Spar Group. Zapewne ostatnią rzeczą, jakiej życzyliby sobie teraz franczyzobiorcy prowadzący sklepy Spar, jest dalsza niepewność odnośnie tego, co ich czeka.

Czy uda się uniknąć kolejnego odcinka "bitwy o Spara"? Przekonamy się już niebawem, gdy zobaczymy, jakie logotypy wywieszone będą w marcu na sklepach, które pozostaną zrzeszone w sieci organizowanej przez Bać-Pol. Jeśli nadal będą to szyldy Spar, nie można wykluczyć, że Spar Group zainterweniuje.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

 • tak ;)) 27.02.2020

  Możecie przecież do DC ?? Tam czekają ze sznurem hehehehheh

 • MAKUMBA_SPAR 27.02.2020

  Dodam jeszcze, że jak restrukturyzacja upadłościowa nie zostanie rozstrzygnięta po myśli Pana Filipiaka oraz Zarządu PiP (upadłość likwidacyjna PiP) to cała ta farsa o szybkim, 400-stu sklepowym rozwoju Spara w Polsce pójdzie w zapomnienie, a Wasz Sklep Spar zwinie się z rynku szybciej niż ktokolwiek pomyślał. Tak więc przyszli Partnerzy WSS Spar, zanim podpiszecie cokolwiek, upewnijcie się, czy to, co Wam obiecano w umowach - otrzymacie. W AmberGold albo w SKOK-ach lokaty były lepiej oprocentowane niż w stabilnych bankach i omamieni klienci rzucili się na "wirtualne zyski" ale żaden z klientów swoich lokat, ani odsetek nie odzyskał. Tak więc zastanówcie się, czy chcecie handlować z ugruntowanym partnerem na rynku, czy z firmą karmiącą wirtualnymi zyskami i jeszcze z wątpliwym Zarządem. Sami widzicie, że SPAR w Holandii w niczym Wam nie pomoże (tak jak Baciowi). To tylko logo i pomysł na biznes, a WSS Spar takiego pomysłu na realizację biznesu w Polsce - NIE MA !!!

 • MAKUMBA_SPAR 27.02.2020

  Do ~Nowy franczyzobiorca WSS Spar. No to wdepłeś w g..... kolejny raz. Czytałem umowę. Jest bonus powitalny, wolność zakupowa, dobre retro. Generalnie tylko handlować i spijać śmietankę. Tylko dlaczego inne Sieci, o ugruntowanej pozycji na rynku nie dały Ci takich warunków? Stary, jak mogłeś podpisać taką umowę z firmą "krzak" (bez obrazy dla jednego Pana znanego na tym forum ;-)) nie mając gwarancji funkcjonowania tej firmy na rynku polskim. Przecież na dzień dzisiejszy Wasz Sklep Spar "przykleił się" do upadającego holdingu PiP dzięki udzielonym pożyczkom, licząc na skandaliczne zakończenie upadłości restrukturyzacyjnej, pogrążając wierzycieli. Przecież na dzień dzisiejszy Wasz Sklep Spar nie jest właścicielem majątku upadającego PiP. Żaden sklep, magazyn logistyczny, biurowiec nie jest własnością Wasz Sklep Spar. Na rynku, autorzy upadku Bać Polu (Syller i Stellmaszak) i upadku PiP (Karbowiak), a dalej super zarząd Wasz Sklep Spar działają na NIP-ie Piotra i Pawła !!!

 • Nowy franczyzobiorca WSS Spar 26.02.2020

  Zależy kto jakie dostał warunki. Czy dostał bonus powitalny, wolność zakupową, dobre retro itp. Większość dużych Sparow i Eurospar podpisało umowy z nowym Sparrm

 • Solcm 26.02.2020

  Z tego co słyszałem to wielu właścicieli sklepów Spar rozmawia z siecią Lewiatan na temat możliwości przejścia. Wiedzą, że to dla nich najlepsza i najbezpieczniejsza opcja, tyle, że w wielu przypadkach niestety niemożliwa ze względu kolizyjne lokalizacje.

 • Franczyzobiorca A 25.02.2020

  Ja nie napisałem że to propozycja Eurocashu.Jest jeszcze wielu innych Franczyzodawców na tym rynku.

 • Nowy franczyzobiorac WSS Spar 25.02.2020

  MIałem także propożycję z Delikatesów Centrum i dokładnie się z nią zapozanłem. Nie wiem gdzie widziałeś te super ceny zakupowe, wspaniałe retro itp. Wolę mięć wolnośc zakupową i kupować co chcą i gdzie chcę niż mieć wszystko z centrali Eurocash.

 • Franczyzobiorca A 25.02.2020

  Do Nowy Franczyzobiorca WSS Ja mogę mieć nawet i 90% lojalności w danej sieci jeżeli gwarantuje mi ona: a) Najlepsze warunki w cenach zakupu b) najlepsze retro c) najlepsze terminy platnosci. d) największy wybór asortymentu na Magazynie Logistycznym
  Jeśli WSS Ci to daje i nikt na rynku ich nie przebija to Gratuluje i Powodzenia w sieci której zarządzają ludzie którzy maja sukcesy jakie maja

 • Nowy franczyzobiorca WSS Spar 25.02.2020

  Do Wolny Rynek przyłączyć się do Delikatesów Centrum i mieć ponad 90pr. lojalności i dostaw z magazynu centralnego. Ja dziękuję za takie możliwości.

 • Wolny Rynek 25.02.2020

  Redakcjo,
  Maja jeszcze trzecia opcje wypowiedzieć umowę i przejąć do innych sieci jak np. Delikatesy Centrum, Auchan , Carrefour itd

 • handlowiec 25.02.2020

  JOKER- Nazwa pasuje do Leszka. Delikatnie mówiąc - Żartowniś z niego...

 • Franek 24.02.2020

  A czemu tylko do końca lutego?Co tak szybko?
  Nie można się dłużej zastanowić? Porównać oferty?
  Pan Syller chce na szybko zgniłe jajo podsunąć?

 • Mariola 24.02.2020

  Spar Group z Syllerem nie ma nic do zaoferowania.
  Porównajcie warunki w innych sieciach , są znacząca lepsze!Blue City to klapa skończą jak Bac

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.