13.01.2021/10:08

InPost wejdzie na giełdę w Amsterdamie. W planach rozwinięcie usług w Europie

InPost ogłasza zamiar przeprowadzenia oferty na giełdzie Euronext Amsterdam. Spółka potwierdziła to publikując oficjalny komunikat.

Udziałowcami sprzedającymi akcje InPostu są AI Prime (kontrolowany przez Advent International), Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC i PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2.

Reuters podał, ze InPost może zostać wyceniony na 7-8 mld euro.

Fundusze zarządzane przez BlackRock i Capital World Investors oraz GIC Pte Ltd zawarły umowę dotyczącą nabycia akcji w ofercie za kwotę 1,03 mln euro.

W 2020 r. Inpost obsłużył 249 mln paczek, a aplikacja mobilna firmy miała 5,7 mln aktywnych użytkowników. Na koniec grudnia ub.r. operator obsługiwał ponad 26 tys. firm.

Strategia Inpostu zakłada optymalizację dotychczasowej działalności, zwiększenie zasięgu działania poprzez stawianie nowych maszyn paczkowych i rozszerzenie zasięgu działania o rynki międzynarodowe.

Z komunikatu wynika, ze InPost ma ambicję rozwoju poza Polską. Zamierza kontynuować swoją działalność w Wielkiej Brytanii i rozważa ekspansję we Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Firma ma zamiar rozszerzyć też usługę outsourcingu usług logistycznych.

W Polsce paczkomaty InPostu są w zasięgu niemal połowy społeczeństwa. Firma obliczyła, że 48,7 proc. mieszkańców może dojść do paczkomatu w 7 minut. Przewoźnik dąży do dalszej rozbudowy sieci, ponieważ około 40 proc. polskich konsumentów mieszka na wsiach, a aż 73 proc. z nich nie korzysta z paczkomatów ze względu na brak dostępności. W grudniu 2020 r. liczba paczkomatów przekroczyła 10 tys., a InPost wytypował lokalizację kolejnych 31 tys. maszyn.

Oprócz rozwoju organicznego, InPost rozważa przejęcia dotychczas działających firm kurierskich.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Marek 13.01.2021

    do mk: dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki:)

  • nicki_nicks 13.01.2021

    mk - bo to bagno, afera goni aferę. Też żałuję, że nie GPW, ale niestety KNF nie panuje nad sytuacją, InPost to porządna marka, nie chcą się splamić

  • mk 13.01.2021

    A dlaczego nie na Warszawskiej Giełdzie ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także