30.11.2016/16:04

Koniec deflacji. Ceny w sklepach będą rosnąć

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w listopadzie 2016 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1 proc. (wskaźnik cen 100,1), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku nie uległy zmianie (wskaźnik cen 100,0).

To oznacza, że po 28 miesiącach mamy koniec deflacji na polskim rynku, a tym samym najdłuższego w naszej najnowszej historii czasu spadku cen. Jednym z głównych powodów utrzymującej się przez tak długi okres deflacji były spadające ceny ropy na światowych rynkach. W przypadku żywności inflacja pojawiła się już wcześniej, m.in. z powodu wzrostu cen surowców spożywczych na rynkach międzynarodowych.

Dane za GUS

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jack 01.12.2016

    Z jednej strony coraz szybszy wzrost cen a z drugiej szybki spadek wzrostu gospodarczego. To wszystko doprowadzi do ubożenia społeczeństwa. A PIS będzie coraz bardziej podnosił podatki i ograniczał swobody obywatelskie aby eliminować protesty. To oznacza zejście Polski ze ścieżki szybkiego rozwoju w latach rządów PO. PIS szybko zrujnuje Polskę

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.