05.09.2016/10:40

Nieuczciwe praktyki handlowe: ustawa już na jesieni?

Jeszcze jesienią parlament "powinien zająć się" rządowym projektem ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi - wynika ze słów ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, jakie padły w poniedziałek na antenie radiowej Jedynki.

Przypomnijmy, projekt ustawy, przygotowany właśnie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, już 26 sierpnia został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Wiadomo jednak, że Sejm nie zajmie się nim na rozpoczynającym się dzisiaj i trwającym do jutra posiedzeniu.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona i ogłoszona w Dzienniku Ustaw do końca roku, jej przepisy mogą zacząć obowiązywać już od połowy 2017 r. Zapisane w projekcie vacatio legis to sześć miesięcy. Nie można jednak wykluczyć, że ulegnie ono zmianie.

Jak powiedział na antenie Jedynki Jurgiel, wspomniany projekt ustawy jest "pakietem najważniejszym i od dawna oczekiwanym", a jego zapisy mają dać producentom rolnym równe warunki negocjacji umów z supermarketami i hipermarketami.

Minister wymienił, że inne najważniejsze regulacje, w których wprowadzanie w życie zaangażowało się MRiRW, to ustawa o detalicznej sprzedaży bezpośredniej, dokument o spółdzielniach rolników oraz zapisy dot. znakowania żywności hasłem "Produkt polski".

Więcej na polskieradio.pl.

Czytaj także:
Projekt ustawy regulującej relacje sieci z dostawcami skierowany do pierwszego czytania

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ghost 05.09.2016

    To dobrze, im szybciej tym lepiej. Mama racje?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.