29.01.2020/13:07

PKB rośnie w tempie 4 proc. Konsumpcja wyraźnie wyhamowała

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS, w 2019 r. PKB w Polsce wzrósł o 4,0 proc. wobec 5,1 proc. w 2018 r. To wynik gorszy od prognozy ekonomistów, a nawet ekspertów NBP.

– W kierunku zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego w ubiegłym roku oddziaływał przede wszystkim niższy wkład zapasów (-0,8 pkt. proc. w 2019 r. wobec 0,4 pkt. proc. w 2018 r.). Ponadto spowolnienie konsumpcji (z 4,3% w 2018 r. do 3,9% w 2019 r.) i inwestycji (z 8,9% do 7,8%) również było czynnikiem hamującym wzrost PKB. Jedynym czynnikiem dynamizującym wzrost gospodarczy było zwiększenie kontrybucji eksportu netto (z 0,0 pkt. proc. w 2018 r. do 0,4 pkt. proc. w 2019 r.) – podkreśla w komentarzu Krystian Jaworski, starszy ekonomista banku Credit Agricole.

Wyraźne spowolnienie konsumpcji

Eksperci podkreślają, że w Polsce wyraźnie wyhamowała konsumpcja. W IV kwartale 2019 roku tempo wzrostu spadło z 3,4 proc. do 3,9 proc. – Wyraźne spowolnienie wzrostu konsumpcji nastąpiło w większej skali niż oczekiwaliśmy (3,8%), do czego mógł się przyczynić istotny wzrost skłonności do oszczędzania gospodarstw domowych – mówi Jaworski.

W IV kw. ub. r. nastąpił silny spadek wkładu eksportu netto do wzrostu PKB (z 0,8 pkt. proc. w III kw. do -0,5 pkt. proc.), co sygnalizuje silne spowolnienie eksportu. Jednocześnie wciąż utrzymuje się szybki wzrost importu, wspierany przez konsumpcje i inwestycję. Był to tym samym czynnik, który w największym stopniu przyczynił się do spowolnienia wzrostu gospodarczego w IV kw. – mówią eksperci.

Wzrost gospodarczy wyraźnie spowolni w 2020 r

– Oczekujemy, że spowolnienie konsumpcji będzie kontynuowane w 2020 r. ze względu na rosnącą skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania w następstwie wyhamowania poprawy sytuacji na rynku pracy, uruchomienie PPK, oddziałujące w kierunku spadku dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych, nieznaczny spadek zatrudnienia, silny wzrost inflacji oraz wygasanie korzystnego wpływu wypłat transferów socjalnych. Czynnikiem dynamizującym wzrost spożycia prywatnego będzie natomiast podwyższenie płacy minimalnej – mówi Jaworski.

Pozytywną informację jest to, że w świetle ostatnich badań zmalało ryzyko dalszego pogarszania się koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski, chociażby w Niemczech, co przy spowalniającym popycie krajowym będzie czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia wkładu eksportu do wzrostu PKB. – Dane o aktywności gospodarczej w IV kw., sygnalizują ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w 2020 r. (3,0%) – podsumowuje Jaworski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.