18.02.2020/07:00

Pracownicy na wagę złota – dlaczego odchodzą?

Kiedy mierzy się korelację z satysfakcji z pracy z poszczególnymi jej składowymi, relacja z menedżerem i zespołem wiodą prym przed możliwościami rozwojowymi i wynagrodzeniem. To słabe relacje zwykle są początkiem rozglądania się za nowym zajęciem. Pracowników warto doceniać nie tylko finansowo. Oto jeden ze sposobów.

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
  • Najważniejsze informacje z branży;
  • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
  • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • morenka 29.02.2020

    Problem staje się coraz poważniejszy. W tej chwili pracy jest coraz wiecej, ale właśnie... pracowników chetnych coraz mniej. Ludzie przychodza, za chwile odchodza, co wynika tez oczywiscie z warunków jakie dostaja w firmie. Specjalisci są na wage złota, dlatego powinno sie o nich specjalnie zabiegać zwłaszcza dodatkami do pencji przykladowo kartami sportowymi, profitami od zleceń a zwłaszcza modnymi w ostatnim czasie pakietami medycznymi medicover. Ludzie oczekuja tego co rzeczywiscie przyda im sie w życiu, a taka stała opieka lekarska i diagnostyka to potrzebny benefit

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.