15.01.2019/09:33

Przedsiębiorcy wydają mniej na inwestycje

Producenci żywności ograniczają wydatki na inwestycje. To efekt niepewnej sytuacji gospodarczej.

O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna. W pierwszym półroczu sektor spożywczy wydał na nowe przedsięwzięcia 3,252 mld zł, co jest wynikiem o 5 proc. gorszym niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Zdaniem ekspertów jest to spowodowane niepewnością, dotyczącą sytuacji na rynku pracy oraz rosnącymi kosztami produkcji. Najbardziej pasa zaciskają przetwórcy owoców i warzyw oraz mięsa czerwonego – wynika z wyliczeń Banku BGŻ na zlecenie DGP. W pierwszym przypadku winne były słabe tegoroczne zbiory, w drugim problem z ASF. Dochodzi do tego również niska rentowność w całym sektorze, kształtująca się na poziomie 1 proc.

Ale są także wyjątki. Sektor cukrowy zwiększył nakłady inwestycyjne o 93 proc. co jest przede wszystkim zasługą rozwoju Krajowej Spółki Cukrowej. Mocniej inwestowała również branża drobiarska oraz przetwórstwa ryb.

Więcej w DGP.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.