24.05.2018/16:16

Rekordowy początek roku na rynku magazynowym

Za nami najlepsze otwarcie roku w historii polskiego rynku magazynowego. Popyt sięgnął poziomu 1,1 miliona mkw. Powstaje aż 1,8 mln mkw. Powierzchni – ocenia firma doradcza JLL.

Rynek magazynowy w Polsce, po znakomitych wynikach obserwowanych w ubiegłym roku, wciąż utrzymuje wysokie tempo rozwoju. - Rosnąca aktywność najemców pozwoliła wygenerować popyt na rekordowym poziomie 1,1 miliona mkw. To najlepsze otwarcie roku w historii polskiego rynku, które daje wiele powodów, aby z optymizmem patrzeć na nadchodzące miesiące - wylicza Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych JLL w Polsce.

Ponownie najchętniej wybieraną lokalizacją magazynową był Polska Centralna, gdzie podpisano umowy na ponad 205 000 mkw.  Z kolei popyt netto sięgnął 897 000 mkw. (z czego aż 75 proc. przypadło na kontrakty zawarte przez sektor logistyków i sieci handlowe).

Całkowita nowa powierzchnia magazynowa ukończona w Polsce w I kwartale 2018 r. wyniosła 268 000 mkw. Najwięcej – 176 000 mkw. – ukończono w Polsce Centralnej, w rezultacie czego region ten wyprzedził Poznań i pod względem wielkości istniejących zasobów powierzchni magazynowej zajmuje obecnie trzecie miejsce w Polsce (po Warszawie i Górnym Ślasku).

- Na koniec I kwartału tego roku w budowie pozostawało aż 1,8 mln mkw., z czego najwięcej w okolicach Warszawy, na Górnym Śląsku i w Polsce Centralnej, Poznaniu oraz we Wrocławiu. Ponadto, oczekiwany dalszy rozwój infrastruktury drogowej poza głównymi regionami nie umknął uwadze deweloperów, którzy ruszyli z budową aż 500 000 mkw. powierzchni magazynowej na rynkach rozwijających się - komentuje Jan Jakub Zombirt, dyrektor w dziale doradztwa strategicznego JLL.

Wysoki popyt wraz ze stosunkowo niską aktywnością budowlaną, poskutkowały spadkiem wskaźnika pustostanów, który na koniec I kwartału wynosił zaledwie 5,6 proc. - i uległ obniżeniu na prawie wszystkich rynkach. Najwyższe poziomy pustostanów odnotowano w Warszawie Miasto (10,7 proc.) i Krakowie (12,6 proc.), a najniższe w Polsce Centralnej (2,8 proc.) i w większości rynków rozwijających się. 

W I kwartale 2018 r. na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w wysokości czynszów. Najwyższe stawki oferowane są w Warszawie Miasto i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1-5,1 euro oraz 3,8-4,5 euro/ mkw./ miesiąc. Najbardziej atrakcyjne stawki za wynajem powierzchni w magazynie typu Big Box zauważyć można w Polsce Centralnej (2,6-3,2 euro / mkw. / miesiąc), na Górnym Śląsku (2,8- 3,6 euro/ mkw./miesiąc) i w Poznaniu (2,8-3,5 euro/ mkw./ miesiąc).

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • kengon 05.07.2018

    Powierzchni jest rekordowo dużo. Tutaj wystarczy zerknąć na bazę JARTOM - oni mają 99 proc. tego rynku. Tak więc pod względem inwestycyjnym jest gdzie działać. Pozostaje jedynie kwestia wykorzystania pojawiających się okazji. Tylko że dalej mówimy o milionach złotych.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.