27.05.2020/11:50

Rząd znosi ograniczenia w handlu! Koniec z limitami klientów w sklepach

Począwszy od soboty 30 maja przestaną obowiązywać limity klientów w sklepach oraz w gastronomii - zapowiedział w środę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

- Limity osób nie będą też obowiązywały w restauracjach, kawiarniach czy barach -  powiedział premier. W sklepach obowiązek noszenia maseczek nadal pozostaje, w punktach gastronomicznych natomiast trzeba je będzie nosić przed zajęciem miejsca przy stoliku. W restauracjach czy kawiarniach goście wciąż będą też musieli zachowywać odległość dwóch metrów. Od 30 maja nie będzie natomiast obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej przy zachowaniu dystansu społecznego. Rząd zezwolił też na organizowanie zgromadzeń na powietrzu do 150 osób (pod warunkiem noszenia maseczek lub zachowaniu dystansu dwóch metrów). Dodatkowo od 6 czerwca otwarte będą: siłownie, sale zabaw, baseny, parki rozrywki, kluby fitness (przy zachowaniu określonych wytycznych sanitarnych). Możliwa też będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób (weselnicy nie muszą nosić maseczek). Przywrócone też zostanie funkcjonowanie m.in. kin, teatrów, filharmonii i cyrków.

- Pozwoliłem sobie w tym wystąpieniu na więcej nadziei, bo mam tę nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie, którą Polacy pokazali, że potrafimy ją zachować, będziemy mogli wrócić do normalności gospodarczej szybko.Że czerwiec, lipiec to będą te miesiące powrotu do normalności gospodarczej. Trzymajmy się tej nadziei, ale jednocześnie bądźmy ostrożni. To na pewno nie jest koniec zmagań z koronawirusem. Ta walka wciąż trwa. Wróg jest groźny. Widzimy to w wielu miejscach na świecie. Nie chcemy zapłacić kolejnymi zachorowaniami w dużej skali czy przede wszystkim zgonami - powiedział premier.

- W tę nową rzeczywistość gospodarczą ja wchodzę z dużą nadzieją. Proszę wszystkich o utrzymanie takiej dyscypliny, a instrumenty finansowe, fiskalne, budżetowe i gospodarcze, które jednocześnie zastosowaliśmy i które okazały się skuteczne, co potwierdza Komisja Europejska w różnych opracowaniach. One, te wszystkie rozwiązania pomogą nam szybciej wrócić do rzeczywistości gospodarczej, przypominającej tę, która była wcześniej. Oczywiście to zależy od rozwoju gospodarczego naszych partnerów, bo tutaj trzeba o tym cały czas przypominać, że 45% naszego PKB to eksport w większości idzie do Zachodniej Europy. Więc naszym zachodnim partnerom też jak najszybciej życzymy powrotu do stanu normalności, względnej normalności gospodarczej, ale my już dzisiaj przywracamy praktycznie wszystkie działy gospodarki narodowej z zachowaniem tej dyscypliny epidemicznej, o której w ostatnim czasie tak dużo mówimy - dodał. 

Przypomnijmy, że obowiązujące początkowo limity klientów w sklepach były wyliczane w zależności od liczby kas i wynosiły 3 osoby na 1 kasę. Od połowy kwietnia w sklepach mogła przebywać 1 osoba na 15 mkw. powierzchni. 

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Lx 27.05.2020

    Do tej pory rozuimiałem działania rządu, ale teraz widzę że nasz kochany rząd ma nasze życie w dupie
    Wybory są ważniejsze niż życie i zdrowie Polaków

  • Rafcio 27.05.2020

    Przecież od kiedy nie ma limitu osób na kasę to nikt nie przestrzega ograniczeń.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.