31.01.2019/13:35

Środki chwastobójcze i silne alergeny wykryto w pieluchach jednorazowych

Francuska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia ANSES przebadała pieluchy jednorazowe dla dzieci, pod kątem obecności szkodliwych substancji. Wykryto m.in. obecność rakotwórczego glifosatu oraz substancje zapachowe o silnym działaniu uczulającym.

W przebadanych pieluchach jednorazowych wykryto m.in. glifosat – związek organiczny o działaniu chwastobójczym, który w stosunku do zwierząt i ludzi może wykazywać działanie rakotwórcze – a także inne potencjalnie niebezpieczne substancje, które mogą się rozpuszczać w moczu i przedostawać do organizmu dziecka. Powyższe substancje prawdopodobnie pochodzą z zanieczyszczeń obecnych w surowcach do produkcji pieluch albo powstałych w procesie produkcji.

Wykryto ponadto stosowane w kosmetyce środki perfumujące, znane pod branżowymi nazwami lilial i lyral – mają one silne działanie uczulające – te substancje zostały przez producentów dodane intencjonalnie.

Trzeba zaznaczyć, że w przypadku wskazanych przez ANSES substancji mamy do czynienia z nieznacznym przekroczeniem obowiązujących norm. Ponieważ jednak chodzi o populację niemowląt, szczególnie wrażliwą, agencja zaleca wyeliminowanie lub zmniejszenie zawartości tych substancji w pieluchach jednorazowych.

Agencja rekomenduje przede wszystkim:

  • rezygnację ze stosowania substancji perfumujących, które mogą uczulać skórę niemowląt
  • zaostrzenie kontroli pochodzenia surowców naturalnych, które mogą być zanieczyszczone jeszcze przed produkcją pieluch
  • udoskonalenie procesu produkcji pieluch jednorazowych.

Organom kontrolnym agencja zaleca zwiększenie monitoringu substancji chemicznych w pieluchach dostępnych na rynku, a także wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • kika 01.02.2019

    bez sensu - niech podadzą w jakiej marce -taki artykuł do niczego nie słuzy bez konkretów

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.