29.11.2020/18:27

Szef Sfinks Polska: rząd nie ma zielonego pojęcia o naszej branży. Można było lepiej zaplanować to, co się dzieje

- Nie wiemy tak naprawdę dlaczego jedne branże są zamykane, a inne jeszcze nie. Generalnie w biznesie panuje przekonanie, że główny łańcuch zakażeń stanowią szkoły, kościoły i wesela. Tymczasem zamykana jest gastronomia, kluby fitness czy centra handlowe, w przypadku których nie udowodniono istotnego wpływu na przenoszenie się wirusa - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Sylwester Cacek, prezes zarządu firmy Sfinks Polska S.A., właściciela sieci restauracji Sphinx, Wook i Chłopskie Jadło.

Właściciel sieci najwięcej zarzutów ma do administracji oraz spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, takich jak Polski Holding Nieruchomości, Poczta Polska, czy banki, które - jak twierdzi - nie są gotowe na żadne ustępstwa wobec biznesu. - Nadal wiele odpowiedzialnych za doradzanie rządowi osób nie ma zielonego pojęcia o gastronomii i jej różnorodnym charakterze – tłumaczy w rozmowie z Business Insider.

- Kiedyś ta sytuacja minie i zaczniemy znowu funkcjonować. Kiedy ona minie? Eksperci twierdzą, że z pandemią przyjdzie nam żyć w przyszłym roku. To, kiedy kolejne branże będą odmrażane, zależy w znacznym stopniu od dostępności lekarzy, leków, zmian mentalnych w społeczeństwie – mówi w rozmowie z szefem portalu.

- Generalnie w biznesie panuje przekonanie, że główny łańcuch zakażeń stanowią szkoły, kościoły i wesela. Tymczasem zamykana jest gastronomia, kluby fitness czy centra handlowe, w przypadku których nie udowodniono istotnego wpływu na przenoszenie się wirusa. […]Chciałbym w końcu to wreszcie zobaczyć na potwierdzonych badaniach. Lepsze projektowanie scenariuszy można było przygotować, dzięki czemu byłaby szansa lepiej przygotować się na drugi lockdown.

- Na rynku gastronomicznym funkcjonuje ponad 70 tysięcy podmiotów. W zależności od segmentu w jakim ktoś działa w gastronomii ucierpi bardziej albo mniej. Totalnie ucierpiały firmy cateringowe i eventowe, które robiły chociażby catering dla biur. Dzisiaj nie ma czego szukać w biurach i na dobrą sprawę te podmioty nie będą miały zajęcia do czerwca. Spore firmy cateringowe, które zapewniały obsługę różnego rodzaju imprez plus dostawy mają dzisiaj bardzo ciężko – dowodzi Sylwester Cacek.

Więcej na ten temat w serwisie Business Insider
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Michał 30.11.2020

    A Pan nie miałeś pojęcia o pracy w Pana restauracjach dopóki Pan nie wystąpił w "Kryptonim Szef" :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także