08.04.2020/12:08

Tarcza Antykryzysowa musi być rozbudowana o program powrotu do pracy

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że rząd musi natychmiast rozbudować Tarczę Antykryzysową o spójny program powrotu do pracy. Bez takich działań zaprzepaszczone zostaną pieniądze i dorobek pokolenia Polaków.

– Doceniamy wysiłki i otwartość rządu, ale plan bez strategii wyjścia z kryzysu nie jest planem tylko doraźną próbą obrony. Kryzys nie skończy się z dniem wygaszenia epidemii, ale z dniem kiedy większość Polaków wróci do pracy, a firmy będą mogły w miarę normalnie funkcjonować. Dlatego potrzebujemy ścieżki dojścia, kompleksowego  programu, który nakreśli nam kroki jakie musimy podjąć żeby uruchomić nasze firmy i zapewnić miejsca pracy, ludziom niepewnym jutra. Mamy świadomość, że nic nie dzieje się z dnia na dzień. Wiemy, że trudno jest przewidzieć jak rozwijać się będzie epidemia, jednak niepewność i brak perspektywy zabije dużo więcej firm niż to wynikałoby z prostego bilansu strat – pisze ZPP i dodaje: – Podatki same się nie płacą. Podatki płacą pracujący ludzie i firmy. Musimy wrócić do pracy. Inaczej zbankrutujemy – niezależnie od podatków, jakie zostaną wymyślone i nałożone oraz od deklarowanych programów pomocowych dla firm i pracowników.

Z szacunków OECD, wynika, że 4 tygodnie paraliżu polskiej  gospodarki, to koszt  równy 28 proc. naszego rocznego dochodu narodowego. ZPP podaje, że każdy kolejny tydzień to cofanie się w czasie, do epoki dwucyfrowego bezrobocia, pauperyzacji znacznej części społeczeństwa i przekreślonych szans kolejnego pokolenia młodych ludzi. Wirus w końcu zostanie pokonany i znakomita większość społeczeństwa nigdy nie znajdzie się nawet w grupie podwyższonego ryzyka. Większość nauczy się  je minimalizować. Recesja natomiast zostanie w pamięci społecznej po wszech czasy jako symbol rządów obecnej formacji politycznej.

Według związku pracodawców, Polska może wzorować się na rozwiązaniach duńskich. Dziś rząd Danii przymierza się do stopniowego znoszenia restrykcji i wybudzania firm. Duński program antykryzysowy, był skoncentrowany na ochronie krytycznej tkanki społecznej jaką są relacje pracownika z pracodawcą. - Duńczycy działali szybciej od polskiego rządu, agresywniej i na nieporównanie większą skalę  jeżeli chodzi za równo o skale wsparcia finansowego jak i wprowadzanie zakazów. Udało się. Pracownicy utrzymali miejsca pracy, wirus słabnie. Teraz najważniejsze, żeby z powrotem firmy zaczęły na siebie zarabiać. W innym razie cała pomoc pójdzie na marne – podsumowuje ZPP.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.