26.05.2020/17:01

Ulice handlowe wracają do łask?

Choć w miarę rozwoju galerii handlowych od lat wieszczy się naturalny kres ulic handlowych, te zdołały jednak przetrwać. Zdaniem analityków, pomimo aktualnych zawirowań w sektorze retail, centra miast mogą przyczynić się wręcz do odbudowy popytu konsumpcyjnego. A to z kolei sprzyjać będzie rozwojowi nowego typu projektów na rynku nieruchomości.

Skutki gospodarcze aktualnej sytuacji trudno na dzień dzisiejszy dokładnie policzyć. Ponad połowę powierzchni w centrach i galeriach handlowych, które decyzją rządu zostały zamknięte na ponad miesiąc, stanowią marki modowe. Jak wynika z szacunków firmy PwC, ich straty spowodowane pandemią koronawirusa w Polsce mogą wynieść od blisko 11 aż do 32 miliardów złotych. A nie można zapominać o dziesiątkach tysięcy firm z innych branż, nierzadko lokalnych biznesów, które mają tylko jedną czy dwie lokalizacje i w dużym stopniu są uzależnione od ruchu w danym miejscu.

– Zmniejszenie obrotów sklepów w galeriach skłoni najemców do zmiany strategii handlowej na rzecz bardziej kameralnych lokalizacji – ocenia Monika Hryniewicz, head of leasing w firmie OPG Property Professionals. – Najszybciej zareagowała marka H&M, która mogła wpuścić klientów wcześniej m.in. do nowego sklepu przy wrocławskiej starówce. Obserwując wyjścia z galerii kolejnych najemców, spodziewamy się większej dywersyfikacji użytkowanych powierzchni, która pozwoli firmom na większą elastyczność biznesu w obliczu potencjalnych kryzysów w przyszłości – dodaje.

Zdaniem ekspertów, „owocem” aktualnej sytuacji będzie rozwój miastotwórczych projektów realizowanych w centrach polskich miast. Będą one łączyć zalety lokalizacji high street z wygodą zakupów w tradycyjnej galerii handlowej. Jako przykład podają nadchodzący budynek Fern przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Ze względu na położenie przy głównym deptaku miasta, obiekt ma stanowić realną alternatywę dla marek z branży mody, designu, wyposażenia wnętrz, czy health & beauty.

– Postawiliśmy na hybrydowy charakter przestrzeni – podkreśla Hryniewicz. – Oznacza to, że odnajdą się tu zarówno marki premium, którym udostępniamy salony z dużymi witrynami i bezpośrednimi wejściami od ulicy Piotrkowskiej, jak również mniejsi projektanci, którzy do dyspozycji otrzymają kameralną galerię na piętrze oraz showroomy znajdujące się w prześwicie bramowym. Można powiedzieć, że jest to nowy gatunek powierzchni w obrębie wielofunkcyjnego projektu OFF Piotrkowska Center – jednego z najpopularniejszych adresów w mieście – dodaje specjalistka odpowiedzialna za komercjalizację inwestycji.

Dzięki położeniu tuż przy skrzyżowaniu dwóch głównych ciągów komunikacyjnych Łodzi, do znajdujących się w budynku Fern sklepów klienci dojadą komfortowo zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem. Uzupełnieniem inwestycji będzie bowiem pierwszy parking wielopoziomowy w ścisłym centrum miasta, w obrębie ulicy Piotrkowskiej. – Inwestycja sprawi, że zakupy na OFF Piotrkowska Center będą nie tylko udane, ale i wygodne – podkreśla Monika Hryniewicz.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.