25.10.2018/12:51

Ustawa o 12 listopada bublem prawnym. Nie jest jasne, czy sklepy mogą być otwarte, czy nie!

Polska Rada Centrów Handlowych wystosowała list do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o interpretację przepisów uchwalonej w tym tygodniu przez Sejm ustawy (którą wkrótce zajmie się Senat), ustanawiającej 12 listopada br. świętem państwowym i tym samym dniem wolnym od pracy. Zdaniem PRCH, nowe przepisy nie są precyzyjne i rodzą wątpliwości, czy handel będzie mógł się odbywać we wskazanym dniu.

Wątpliwości branży budzi w szczególności możliwość prowadzenia handlu i wykonywania czynności związanych z handlem w dniu 12 listopada 2018 r. Z uwagi na okoliczność, że Kodeks pracy zawiera znacznie szerszą definicję "dnia wolnego od pracy" aniżeli ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, zdaniem PRCH "uzasadniona może być konkluzja, że w dniu 12 listopada 2018 r. w odniesieniu do dopuszczalności wykonywania pracy zastosowanie znajdą reguły określone w Kodeksie pracy".

Głównym założeniem zawartych w ustawie przepisów jest ustanowienie dnia 12 listopada 2018 r. uroczystym Świętem Narodowym, będącym zarazem dniem wolnym od pracy. Jednocześnie ustawodawca wskazuje, że 12 listopada 2018 r. nie będą obowiązywać zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, o których mowa w ustawie o ograniczeniu handlu.

Ostatnia z wymienionych ustaw reguluje zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy o ograniczeniu handlu przez "święto" należy rozumieć dni wymienione w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

- Co istotne, zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy, dzień 12 listopada 2018 r. nie jest dniem wolnym od pracy w rozumieniu tego aktu prawnego. Wobec powyższego, uznać można, że w odniesieniu do dnia 12 listopada 2018 r. przepisy ustawy o ograniczeniu handlu nie znajdą zastosowania. Tym samym za nieuzasadnione uznać należy wskazywanie w przedmiotowej ustawie na brak zastosowania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w sytuacji, w której ustawa ta w odniesieniu do dnia 12 listopada 2018 r. w ogóle nie znajdzie zastosowania - zauważają eksperci prawni PRCH.

Jak podkreślają, ustawa w żaden sposób nie definiuje i nie precyzuje charakteru prawnego "dnia wolnego od pracy" w odniesieniu do dnia 12 listopada 2018 r. Brak zdefiniowania tego pojęcia na gruncie przedmiotowej ustawy spowodował, że ustawodawca wprowadził w jej treści szczególne wyłączenia w odniesieniu do funkcjonowania ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i ogólnodostępnych aptek, których projektowany „dzień wolny od pracy” nie obejmuje. Gdyby bowiem, w ocenie ustawodawcy, ustawa o ograniczeniu handlu nie znajdowała zastosowania w odniesieniu do dnia 12 listopada 2018 r., wówczas nie byłoby konieczności szczegółowego regulowania sytuacji prawnej tego rodzaju podmiotów, bowiem mogłoby one funkcjonować na takich samych zasadach jak w normalne "powszechnie" dni tygodnia.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Arina 27.10.2018

    Juz jest jasne sklepy beda zamkniete senat wprowadzil poprawke

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.