12.12.2019/08:55

Wieprzowina już zdrożała, ale to dopiero początek. Ceny mogą się załamać

Średnia cena wieprzowiny klasy S w Polsce to 181 euro za 100 kg, czyli niemal 50 euro więcej niż przed rokiem. Jednak, jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", to dopiero wstęp do tego, co może wkrótce nas czekać. Wszystko z powodu rozprzestrzeniającej się na Zachód ASF.

Afrykański pomór świń pojawił się już w Wielkopolsce, która odpowiada za 36 proc. hodowli świń w naszym kraju. Jeśli obecność choroby w tym regionie nie zostanie powstrzymana, przetwórcom będzie coraz trudniej uzyskać surowiec. Odbije się to oczywiście również na cenach produktów na sklepowych półkach.

Jak zauważa "DGP", przez ostatnie pół roku ceny wieprzowiny rosły głównie ze względu na bardzo duży popyt ze strony Chin, czy kraju, który także walczy z ASF, podejmując drastyczne kroki, które przekładają się na ograniczenie własnej produkcji i konieczność importu mięsa.

Jakub Olipra, ekonomista banku Credit Agricole podkreśla, że ASF jest już niebezpiecznie blisko Niemiec. Jeśli pochód choroby przez Polskę na zachód kontynentu nie zostanie powstrzymany, ceny wieprzowiny mogą się załamać. To dlatego, że Niemcy są największym producentem wieprzowiny w Unii Europejskiej oraz drugim eksporterem tego surowca w UE. Olipra spodziewa się, że jeśli ASF pojawi się choćby w jednym regionie Niemiec, Chiny natychmiast zakażą importu wieprzowiny z tego kraju - podobnie jak uczyniły to w przypadku Polski.

Czytaj więcej w "DGP".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.