16.11.2018/16:19

Branża spirytusowa jedną z lokomotyw polskiej gospodarki

Polska jest największym producentem wódki w Unii Europejskiej. W poprzednim roku wartość eksportu wódki wyprodukowanej w naszym kraju przekroczyła 200 mln euro.

Suma podatków, jakimi krajowa branża spirytusowa zasila rocznie budżet państwa, to ok. 12,6 mld zł. Branża ma też niebagatelny wpływ na rynek pracy – daje ok. 100 tys. miejsc pracy pośrednio lub bezpośrednio – wynika z danych zaprezentowanych podczas V Kongresu Branży Spirytusowej, który odbył się 13 listopada br. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Średnia roczna wydatków branży spirytusowej przeznaczonych na zakup towarów i usług to niemal 3 mld zł. Przekłada się to chociażby na rolnictwo, gdyż na potrzeby produkcji skupowane jest do 50 tys. ton ziemniaków i około 750 tys. ton zbóż. Pochodzą one głównie od dostawców z Polski – 135 przedsiębiorstw zarejestrowanych (wg MRiRW). Z tego aż 98% to średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa.

Jak stwierdzono w trakcie kongresu, branża spirytusowa ma szansę stać się jedną z lokomotyw polskiej gospodarki. Świadczy o tym kwota podatków, jakimi zasila budżet państwa, a także liczba miejsc pracy, jakie zapewnia. Istotny jest również jej silny wpływ na kilka sektorów gospodarki, jak chociażby rolnictwo, czy wkład w budowanie dodatniego bilansu wymiany handlowej naszego.

- Polska wódka to marka, która przeciera drogę wszystkim innym produktom polskim na świecie. Niezależnie w jakim kraju się znajdziemy, na pewno na półce w sklepie zobaczymy polską wódkę. Branża spirytusowa jest ważna nie tylko z punktu widzenia eksportu i promocji polskich produktów za granicą, ale ma także istotny wpływ na rolnictwo. Obecnie w 70-80% polski spirytus jest wytwarzany z polskich produktów. Chciałbym byśmy mogli kiedyś powiedzieć, że spirytus będzie produkowany w 100% z polskich surowców – zwraca uwagę Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas dyskusji wskazano jednocześnie na przeszkody, które sprawiają, że rozwój branży jest mniej dynamiczny, niż mógłby być. Chodzi zwłaszcza o szarą strefę i jej negatywne oddziaływanie w szerszej skali, nie tylko na samą branżę, ale także na zdrowie Polaków czy tworzenie okazji do zarobku dla grup przestępczych. Nie bez znaczenia jest fakt, że na wyroby spirytusowe obowiązuje zdecydowanie wyższa akcyza niż na inne kategorie napojów alkoholowych.

Aspekt ten – jak podkreślają eksperci - jest o tyle ważny, że wyroby spirytusowe przestały być głównym alkoholem, po który sięgają Polacy, a aż 62,6% rocznego spożycia alkoholu w Polsce stanowi piwo, 27,6% wódka i wyroby spirytusowe, 9,8% wino. Do tego odsetek osób pijących alkohol codziennie lub prawie codziennie stanowi wśród pijących piwo 7%, wino – 0,3%, a w przypadku wódki i wyrobów spirytusowych – 0,1%.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Rk 24.11.2018

    Dokladnie zgadzam sie z toba w 100%, te sprzedajne swinie obojetnie z jakiej partii wola wprowadzac na polski rynek zagraniczny kapital niz zatroszczyc sie o rodzimy,g

  • s 20.11.2018

    Skoro wprowadza się zakaz sprzedaży alkoholu w miastach po godzinie 22 to nie dziwmy się że rośnie w siłę szara strefa ,za chwile Pis wprowadzi całkowity zakaz handlu alko i te 12 mld zniknie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.