20.03.2019/14:47

Co jest nie tak z polskim handlem?! [WYWIAD]

W polskim handlu linia podziału, biegnie między tymi, którzy rozumieją dynamikę zmian i potrafią zamiany wprowadzać, a tymi którzy nie są w stanie pojąć zmieniającego się świata, nie mają pomysłu na rozwój, a model biznesowy opierają na zakupie i odsprzedaży – tłumaczy w wywiadzie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Marek Zdziech, partner OC&C Strategy Consultants.

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Najważniejsze informacje z branży;
 • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
 • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • komfort 21.03.2019

  hmmm a po co im w jednej publikacji te wszystkie limity? jest tego tyle, że ciężko ogarnąć max 12 sztuk piwa Carlsberg (butelka bezzwrotna po 1,53 netto)? Maksymalnie 3 sztuki oleju na paragon (cena w butelce poniżej ceny tony w cysternie)? czekolada limit 4 sztuki? festiwal margaryn wszystko limit 6 opakowań? Fakt dzisiaj przy takich uregulowaniach to standard i "skuteczny marketing" ale dla tego typu operatorów przez lata komfortowe warunki do budowania swojego zaplecza w pyrlandi. Niemcy wolna gospodarka: After months of investigation, Germany's federal cartel office accused Wal-Mart of inciting a price war in which it and two German supermarket chains illegally sold products below their wholesale costs. The regulators said they acted to prevent Wal-Mart and other big chains from using ''unfair'' tactics to devastate smaller stores. Dzisiaj to możemy tylko powspominać

 • mleko się rozlało 21.03.2019

  grzechem pierwotnym było otwarcie granic dla swobodnego przepływu kapitału bo ogromnej nierównowadze między PL rynkiem wew. i rynkiem światowym musiało to doprowadzić do upadku/wyjścia z rynku wielu przedsiębiorców (nie tylko w sektorze FCMG). "Decyzja o otwarciu pewnych gałęzi rynku w celu zwalczania inflacji była wielkim błędem, którego można było uniknąć" + komfortowe przepisy o predatory pricingu+ zaplecze finansowe gigantów = zafundowano nam rzeź sektora. Każdy normalny kraj chroniłby (czasowo) taką strukturę (rynek MŚP) bo to cały łańcuch powiązań produkcja+hurt+detal. Dzisiaj albo robisz taino markę własną albo nic nie robisz bo jak cię nie wezmą Portugalczycy albo Niemcy to gdzie pójdziesz?

 • Jakób 21.03.2019

  Ja jakoś nie widzę dumpingu w sklepach Biedronki. Ceny są tam normalne i wynikają ze skali działania i dobrej organizacji firmy. Widzę za to wspieranie przez pis państwowych firm zarządzanych przez pseudofachowców pisowskich. Zakaz handlu niedzielę sprzyja takim firmom jak LOTOS czy ORLEN, gdzie jest masa pisowskich aparatczyków. Z kolei te formy finansują media pokorne wobec pisu a to wszystko umacnia reżim jaki mamy w Polsce.

 • yzy 21.03.2019

  jest tylko jeden mały problem, inwestorzy finansowi już wcale się tak nie palą do inwestowania w detal i dystrybucję w Polsce. A branżowi zagraniczni albo już tu są, albo nie są zainteresowani małymi podmiotami które byłyby pewnie do kupienia ale są za małe, albo dużymi które mają bagaż własnych problemów. I ten brak zainteresowania doskonale widać na przykładzie PiP-u, a niedługo pewnie zobaczymy to w dystrybucji mrożonek...

 • swojnick 20.03.2019

  Dino i inweetor strategiczny? Nie ma czlowiek pojecia co wygaduje.

 • Urząd Ochrony Kolegów i Koleżanek 20.03.2019

  Mleko się rozlało gdy w Polsce zalegalizowano dumping cenowy (predatory pricing) ustanawiajac prog 40% zaczerpnięty 1:1 z rynkow zachodnich przy unikalnym 50% udziale w skali UE rynku tradycyjnego. I niech nikt nie pisze ze to "wolny rynek" bo Niemcy nie tak dawno obronili swój rynek przed predatory pricingiem i zagrywkami walmarta i wojna cenowa i w efekcoe niskimi marzami i po stronie detalu i producentów którzy często muszą to finansować (patrz haslo: walmart must rise price in germany). Efektem końcowym było wyjscie walmart z tamtego rynku. To rzad zafundował kiedy przepisy i raczkujacy polski kapitał + tradycje vs zagraniczny kapitalem z wagonami pieniedzy + know how z rodzimych rynków jak przejac rynek. To JMD płacił kary w Portugalii za dumping a w Polsce? Na legalu. Sukces żabki czy dino to ominięcie tego formatu gdzie konkurencja sprowadza się do tego kto więcej wyda na dumping. Kiedyś prawie 1% na ceny w jmd kwota robi wrazenie.

 • klient tesco 20.03.2019

  uważam,że to tępienie obcego kapitału jest paskudne i powinno być ukrócone przez sądy i trybunały, jeśli PiS-owi nie podoba się obcy kapitał niech nie wspiera ekspansji i inwestycji polskich spółek skarbu państwa za granicami, a obce sklepy niech znacjonalizuje i wypłaci odszkodowania za wywłaszczenie. Tak otwarte działania wymierzone w celu dyskryminacji będzie zapamiętane.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.