10.02.2017/15:41

Kolonia nadal światową stolicą słodyczy - relacja z targów ISM (fotogaleria)

Wszystko, co do tej pory wymyślono w temacie słodyczy i przekąsek, można było obejrzeć na targach ISM, które odbyły się na przełomie stycznia i lutego w niemieckiej Kolonii.

Te targi to prawdziwe święto różnorodności, dowód na to, że dziś kategorie słodyczy i przekąsek są bardzo pojemne. Oczywiście większość prezentowanych na stoiskach unikatów przejdzie bez echa, nawet jeśli uda im się wywołać chwilowe zainteresowanie. Nowinek, które naprawdę zredefiniują pojęcie słodyczy i wytyczą nowe ścieżki na tym rynku, w Kolonii raczej nie znajdziemy. I nie po to się tu przyjeżdża. Trendy trendami, ale największe wzięcie zawsze miały – i będą mieć – tradycyjne ciastka, czekolady, cukierki. Chwała tym, którzy umiejętnie połączą trendy z oswojoną klasyką.

Gorący temat: olej palmowy

Raz w roku na terenie kilku hal rozległego kompleksu w centrum Kolonii, obok prozdrowotnych cukierków ziołowych bez cukru, zobaczymy i ekspozycję sztucznie barwionych lizaków w kolorach tęczy, i wielozbożowe ciastka, i tradycyjne – by nie powiedzieć „zwykłe” – czekolady, i wegańskie chipsy, i snacki ze sprasowanych bakalii, i cukierki słodzone stewią czy ksylitolem – słowem, co kto sobie zażyczy. Nad tym festiwalem różnorodności zawsze przewija się jakaś myśl przewodnia, w tym roku wydaje się, że niechlubnym bohaterem imprezy był olej palmowy. Produkty, które go zawierają, trudniej sprzedać, odkąd konsumenci wzięli sobie do serca ostrzeżenia Europejskiego Urzędu ds. Standardów Żywności (podał kilka miesięcy temu, że ten popularny składnik ciastek czy czekolady wykazuje działanie rakotwórcze). Przykład kolońskich targów tylko potwierdza, jak zalecenia żywieniowe potrafią szybko i skutecznie pokrzyżować plany biznesowe producentów żywności.

Trzydniowa gonitwa

Trwająca trzy dni impreza od lat odbywa się według tego samego schematu: tłumy zwiedzających, konferencje, prelekcje, pokazy, wieczorna gala i pokaz mody sukien z czekolady organizowany przez firmę Lambertz, alejka innowacji oraz towarzyszący jej konkurs na najlepsze nowości.

W tym roku wszystko odbyło się według tego sprawdzonego scenariusza, choć pojawił się nowy element: kontrola osób wchodzących na targi, dowodząca, że wobec fali zamachów, które w ostatnim roku przetoczyły się przez Europę, wszyscy, także Niemcy, wzmocnili bezpieczeństwo podczas imprez masowych.

Dla polskich producentów, upatrujących szans na rozwój eksportu (krajowe spożycie słodyczy od kilku lat praktycznie nie rośnie) to najważniejsza impreza w Europie, do której przygotowują się przez wiele miesięcy i w którą sporo inwestują. W tym roku w targach ISM wzięło udział 66 naszych firm, w tym m.in. Wawel, Lotte Wedel, Colian, Śnieżka-Invest, Dan Cake Polonia, Tago, Vobro, Mokate i Terravita, ale także wielu mniejszych producentów, czasem nawet nieznanych na polskim rynku, bo nastawionych wyłącznie na działalność eksportową. Jak zwykle Polacy rozproszeni byli po różnych halach, podczas gdy firmy z wielu innych państw, np. ze Stanów Zjednoczonych, z Wielkiej Brytanii, Turcji czy Bułgarii, utworzyli „narodowe pawilony”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.