16.02.2021/13:29

Pierwsza kobieta na czele Światowej Organizacji Handlu

Dr Ngozi Okonjo-Iweala - ekonomistka, była minister finansów i spraw zagranicznych Nigerii obejmie z dniem 1 marca funkcję dyrektor generalnego Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Jest ona pierwszą kobietą w historii WTO i pierwszą Afrykanką wybraną na to stanowisko. Wcześniej piastowało je sześciu mężczyzn: trzech Europejczyków, Nowozelandczyk, Tajlandczyk i Brazylijczyk.

Ngozi Okonjo-Iweala ma 66 lat. Większość swego życia spędziła w USA. Studiowała na Harvardzie i w MIT w USA. Przez 25 lat pracowała w Banku Światowym. Do ojczystej Nigerii wróciła w 2003 roku, gdzie jako minister finansów z powodzeniem wynegocjowała umorzenie wielomiliardowego nigeryjskiego długu w Klubie Paryskim. Okonjo-Iweala od 2016 roku jest prezesem zarządu globalnego sojuszu szczepionkowego GAVI.

Jako dyrektor generalny WTO Okonjo-Iweala będzie pośredniczyć w międzynarodowych rozmowach handlowych w obliczu trwałego konfliktu między USA a Chinami i reagować na presję reformy zasad handlu. Do jej zadań należeć będzie też przeciwdziałanie protekcjonizmowi spotęgowanemu przez pandemię COVID-19. Kadencja nowej dyrektor rozpocznie się 1 marca i potrwa do 31 sierpnia 2025 roku, ale istnieje możliwość jej przedłużenia. 

Światowa Organizacja Handlu ma siedzibę w Genewie. Została powołana do życia w 1994 roku w Marakeszu. Aktualnie do WTO należą 164 kraje. Polska, jako jedno z państw założycielskich, jest w tym od roku 1995. Jako ostatnie do organizacji przyjęte zostały m.in. Rosja (w 2012 roku) oraz Afganistan (w roku 2016). 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także