11.11.2020/09:54

Prawie połowa Polaków kupuje produkty sezonowe

Blisko połowa Polaków (44 proc.) stara się odżywiać „sezonowo” – kupuje te dania i produkty, które są najbardziej dostępne o konkretnej porze roku. Takie wnioski płyną z raportu „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2020.”

Polacy wracają „do korzeni”. Jedzenie zgodne z porami roku, czyli wybieranie produktów, które są najsmaczniejsze i najbardziej dostępne w danym czasie jest dla nas coraz bardziej istotne.

Produkty sezonowe postrzegane są jako zdrowe przez 60 proc. Polaków, a nieprzetworzone przez 68 proc. Dla 78 proc. zdrowa żywność kojarzy się ze świeżymi składnikami, a dla 74 proc. to przede wszystkim ta bez konserwantów. Według raportu, aktualnie najważniejszym czynnikiem podczas zakupu produktów spożywczych i dań gotowych jest jakość, na którą zwraca uwagę aż 73 proc. Polaków, na drugim miejscu jest cena (69 proc.), a na trzecim smak (55 proc.). Jakość, cena i smak to kluczowe kwestie zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Jesienią i zimą najczęściej sięgamy po gorące i pożywne zupy (jesień 64 proc., zima 70 proc.), dania obiadowe kuchni polskiej (jesień 60 proc., zima 64 proc.) i pierogi (jesień 51 proc., zima 53 proc.),. W okresie letnim najchętniej jemy sałatki (62 proc.). Natomiast ryby, dania z makaronem, czy mięso drobiowe z ryżem jadamy chętnie i regularnie niezależnie od pory roku.

- Podczas odżywiania sezonowego wykorzystujemy najsmaczniejsze w danym czasie produkty. Jedząc zgodnie z porami roku, żyjemy zdrowiej i w zgodzie z naturalnym cyklem. W ten sposób odżywialiśmy się jeszcze nie tak dawno temu. Nasi dziadkowie w piwnicach przechowywali warzywa korzeniowe,
a w każdej spiżarni można było znaleźć domowe przetwory. Posiłki na bazie sezonowych produktów są nie tylko pyszne, ale również pełne wartościowych składników odżywczych i witamin. – wyjaśnia Natalia Chybzińska, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Kukuła Healthy Food

Według raportu Kukuła Healthy Food aż 60 proc. Polaków stara się zdrowo odżywiać na co dzień, a 47 proc. zmieniło nawyki żywieniowe na zdrowsze w przeciągu ostatnich 12 miesięcy.
Dla 48 proc. o zdrowym stylu życia decyduje właściwe odżywianie, dla 24 proc. jest to uprawianie sportu, a 23 proc. wymienia spokojny tryb życia.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także