20.11.2019/09:55

Problemy Tesco to 4,5 mld zł rynku do podziału między pozostałe sieci handlowe [WYWIAD]

- Udział  Tesco w rynku będzie maleć i sieć, jeszcze niedawno należąca do piątki najważniejszych graczy, może nawet wypaść z czołowej dziesiątki. Pomiędzy innych graczy do podziału zostanie ok. 4,5-5 mld zł (…), więc dzięki zmianie strategii Tesco inne sieci podzielą się ok. 40 proc. dodatkowej sprzedaży – mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Bartosz Bolecki, starszy analityk rynku handlu detalicznego w agencji badawczej PMR.

Kto najwięcej zyska na problemach Tesco w Polsce? Jak zwykle będzie to największy gracz, czyli Biedronka?

Byłbym ostrożny w zakładaniu, że to Biedronka zyska najwięcej. Najpierw należałoby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego klienci wybierali Tesco, a nie pobliski dyskont Biedronki czy Lidla.

Przyczyną mógł być często asortyment, np. część osób preferuje produkty markowe lub szeroką ofertę nabiału czy mięsa „zza lady”, a więc coś, czego nie znajdą w dyskontach. Być może konsumenci wybiorą zamiast dyskontu hiper- lub supermarket innej sieci, nawet jeśli będzie się to wiązało z dłuższym dojazdem do takiego sklepu. Nie zapominajmy o tym, że sześć hipermarketów Tesco ma zostać przejętych przez sieć Kaufland.

Niewątpliwie zyska najbliższa konkurencja zamykanych placówek, zwłaszcza w obszarze zakupów impulsowych. Ci operatorzy przejmą też klientów, którzy wybierali Tesco ze względu na najbliższą lokalizację. Byłbym jednak ostrożny przed zakładaniem jaką część sprzedaży zamkniętych sklepów uda im się zagospodarować.

Czy w związku z problemami brytyjskiej sieci widać już zmiany w udziałach rynkowych poszczególnych formatów sklepów i konkretnych operatorów?

Wstępnie szacując, udział hipermarketów spadnie o 0,5 p.p. Należy jednak pamiętać, że większość sklepów zamykanych przez Tesco to placówki o mniejszej powierzchni (wg definicji PMR supermarkety- red.) i w efekcie udział kanału supermarketów również odnotuje nieznaczny spadek, o 0,2-0,3 p.p.

To spadek niewielki, ale tym bardziej widoczny, że w ostatnich latach udział kanału supermarketów rósł głównie za sprawą szybkiej ekspansji tzw. supermarketów proximity , czyli m.in. Dino, Delikatesów Centrum i Stokrotki.

Tesco, tracąc ponad połowę obrotów w Polsce, zmniejszy swoje udziały rynkowe do ok. 2 proc. Do zagospodarowania pozostanie zatem atrakcyjny kąsek...

Udziały Tesco są różnie wyliczane, w zależności od definicji rynku. Według danych  PMR udział Tesco w rynku spożywczym w Polsce w 2018 roku wyniósł 3,5 proc. Po obniżeniu przychodów do ok. 5 mld zł skurczy się do ok. 1,7-1,8 proc.

Należy zakładać, że udziałami Tesco podzielą się przede wszystkim rodzaje sklepów, w których klienci mogą robić zakupy kompleksowe, czyli hipermarkety, supermarkety i dyskonty.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Safer 21.11.2019

  I bardzo dobrze tesxco to najgorsza ze wszystkich sieci handlowych markecina. Wiecznie smierdzacy dzial miesny i rybny. Kobiety pracujace na tych dzialach odradzaly po cichu mi zakupy bo asortyment byl nieswiezy, wedliny obrzydliwe i mega drogie. Od dawna tam nie chodze ale mam nadzieje ze to szambo wyniesie sie z Polski

 • Millennials 21.11.2019

  W Tesco mieli kiedys ogromny wybor herbat. Po ostatniej wizycie to nie bylo tego co czesto kupuje. Do dyskontu nie pojde, nie kazdy zadowoli sie trzema rodzajami herbaty, a w hipermarkecie mialem do wyboru kilka metrow na regale...

 • ci 20.11.2019

  Kabaty sprzedane. Będzie nowy obiekt biurowo-handlowo-mieszkaniowy. Zdziwisz się...

 • zet 20.11.2019

  Marzy mi sie Carrefour na Kabatach zamiast Tesco... Poludnie Warszawy jest opanowane przez Auchany - oa OK, ale Carrefoury maja inna oferte.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.