23.07.2020/13:39

Unilever publikuje wyniki finansowe i zapowiada kluczowe zmiany w strukturze organizacyjno-prawnej

Unilever opublikował wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2020 r. Firma ogłosiła także poważne zmiany w strukturze organizacyjno-prawnej. Brytyjsko-holenderski koncern odchodzi od dualnej struktury organizacyjnej. Zapadła także decyzja w sprawie wydzielenia części biznesu związanej z rynkiem herbaty.

Jak podaje Unilever w raporcie półrocznym, w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. odnotowano spadek sprzedaży bieżącej o 0,1 proc. Sprzedaż na rynkach rozwiniętych wzrosła co prawda o 2,4 proc., ale na rynkach rozwijających się spadła o 1,9 proc. W ujęciu wolumenowym sprzedaż spadła o 0,3 proc., ale spadek ten zrekompensował częściowo wzrost cen o 0,2 proc.

Łączne przychody spółki spadły o 1,6 proc., na co pozytywny wpływ w wysokości 1,1 proc. miał dodatni bilans netto akwizycji i pozbywania się aktywów, natomiast negatywnie na przychody wpłynęły zmiany kursów walut – o 2,5 proc.

Zysk operacyjny z działalności bieżącej, bez uwzględnienia zmian kursowych wzrósł o 3,8 proc. – zmiany kursowe pomniejszyły zysk o 3,2 proc.

– Wyniki odnotowane w pierwszym półroczu ujawniły prawdziwą siłę Unilevera. Okazaliśmy się odporni – dzięki naszemu portfolio, ciągłej poprawie efektywności operacyjnej i naszej kondycji finansowej – okazaliśmy też nowe poziomy skuteczności w odpowiedzi na bezprecedensowe wahania popytu – wyjaśnia CEO koncernu Alan Jope.

W oficjalnym oświadczeniu prezes Unilevera poinformował ponadto, że firma podjęła działania, które mają wzmocnić ją strategicznie, polegające ujednoliceniu dualnej – brytyjsko-holenderskiej – struktury zarządzania. Planowana jest unifikacja biznesu w ramach jednej spółki-matki. Obecnie w skład koncernu wchodzi holenderski Unilever NV z siedzibą w Rotterdamie i brytyjski Unilever PLC z siedzibą w Londynie.

To nie koniec zmian strukturalnych. W styczniu Unilever ogłosił strategiczny przegląd globalnego biznesu herbacianego, obejmujący takie marki, jak Lipton, Brooke Bond oraz PG Tips. Analiza dotyczyła wszelkich możliwych opcji. W jej rezultacie postanowiono, że firma zatrzyma swoje biznesy w Indiach i Indonezji, a także udziały w różnych joint-ventures z rynku herbaty ready-to-drink (RTD).

Unilever dostrzegł wielki potencjał w swoich brandach, rynkach i nieruchomościach z rynku herbaty i uznał, że ten potencjał będzie najlepiej wykorzystany przez wyodrębniony ze struktury koncernu podmiot. Obecnie podjęte zostaną działania zmierzające do utworzenia tego podmiotu, co powinno nastąpić do końca 2021 r.

Część biznesu Unilevera, która zostanie wydzielona, wygenerowała w 2019 r. przychody rzędu 2 mld euro.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także