09.12.2019/13:15

Warszawa z najwyższym w historii wolumenem transakcji najmu

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce znajduje się w bardzo dobrej kondycji, czego dowodem jest duże zainteresowanie ze strony międzynarodowych funduszy inwestycyjnych. W pierwszych trzech kwartałach tego roku zrobiły one w Polsce zakupy za 4,4 mld euro, więcej niż połowę tej kwoty wydając na rynku biurowym. 

- Z dużą dozą pewności można już powiedzieć, że Warszawa osiągnie najlepszy w historii wolumen transakcji najmu. W pierwszych trzech kwartałach odnotowaliśmy najem na poziomie 690 000 mkw. powierzchni (w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 624 000 mkw.). Wyjątkowo aktywne były konsolidujące się instytucje finansowe. Największe umowy najmu z tego sektora podpisały mBank (45 600 mkw. w Mennica Legacy Tower), Getin Noble (18 500 mkw. w Warsaw Hub), Warta (17 600 mkw. w Warsaw Unit) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (12 400 mkw. w Varso 2). Rynek biurowy w Polsce nadal rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie w stolicy, która pod względem popytu zdystansowała miasta regionalne. W 2020 roku zostanie oddanych tutaj ponad 400 000 mkw. biur, a ponad 70% powierzchni znajdującej się w budowie jest już wynajęte - mówi Piotr Kaszyński, partner zarządzający w firmie Cresa Polska.

Jego zdaniem, silnym trendem był rozwój elastycznych form najmu. - Dużo w tym temacie będzie działo się również w najbliższych latach – otworzą się nowe lokalizacje, np. elastyczne przestrzenie biurowe powstaną w Warsaw Hub, Central Point, kompleksie Monopol, czy Fabryce Norblina. Ten okres powinien dać nam też odpowiedź na pytania, jak klienci zareagują na tak duży przyrost elastycznych powierzchni oraz jaka jest granica ich udziału w całym rynku biurowym. Od dłuższego czasu przyglądam się rozwojowi tego trendu na Zachodzie i uważam, że tzw. coworki są bardzo potrzebne, ale nie zdominują rynku nowoczesnej powierzchni biurowej. Pod względem udziału powierzchni elastycznych w rynku przoduje Londyn i Amsterdam, gdzie zajmuje ona ponad 5%. W Warszawie dzisiaj jest to ok. 2%, co daje nam czwarte miejsce na coworkingowym podium Europy – mówi Piotr Kaszyński, Partner Zarządzający w firmie Cresa Polska.

Ekspert uważa, że elastyczne formy najmu są rodzajem buforu w sytuacji, gdy firmy zgłaszają duży popyt na powierzchnię, a deweloperzy nie są w stanie od razu dostarczyć gotowych budynków. - W miastach regionalnych absorpcja nowoczesnej powierzchni biurowej w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku była niższa od przyrostu zasobów. W niektórych miastach, jak Łódź czy Poznań, doprowadziło to do nieznacznego podwyższenia poziomu wakatów – mówi Piotr Kaszyński, Partner Zarządzający w firmie Cresa Polska.  

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.