16.09.2020/08:18

Żywność stopniowo tanieje, ale na horyzoncie są nowe czynniki wzmacniające inflację

Inflacja dóbr i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2020 wyniosła 2,9 proc. r/r i -0,1 proc. m/m – podał GUS. Oznacza to utrzymanie prognoz z szybkiego szacunku. Przed miesiącem inflacja osiągnęła 3 proc. – komentuje dr Sonia Buchholtz, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Od czerwca zbliżamy się w stronę celu inflacyjnego (2,5 proc.), co w praktyce eliminuje szanse na zmianę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wiele wskazuje na to, że rynek dóbr i usług konsumpcyjnych po mobilizacji związanej z lockdownem dostosowuje się, czego oznaką są spadki cen dóbr w horyzoncie miesiąca.

– W ten trend wpisuje się wiele kategorii żywności. W sierpniu żywność zdrożała o 3 proc. r/r, ale w porównaniu do lipca br. odnotowaliśmy spadki rzędu -1,2 proc. Spadki miesięczne dotyczyły przy tym różnych dóbr: mąki (-1,5 proc.), mięsa drobiowego (-4 proc.) i wieprzowego (-1,5 proc.), jaj (-0,3 proc.), tłuszczów zwierzęcych (-0,5 proc.), a także owoców (-4,2 proc.), warzyw (-4,6 proc.) i cukru (-0,8 proc.). Warto zauważyć, że taka kombinacja taniejących produktów przynosi wyraźną ulgę portfelom uboższych gospodarstw domowych – podkreśla Sonia Buchholtz.

Jak zauważa ekspertka, zestawienie GUS niezmiennie przypomina, że obróbka produktów jest czynnikiem podbijającym inflację, z uwagi na trend wzrostowy kosztów pracy i energii.

Sierpniową inflację ciągną w górę koszty użytkowania mieszkania – opłaty, koszty wywozu śmieci, wody i kanalizacji oraz energii, która jednak w skali miesiąca zdrożała nieznacznie – o 0,1 proc. Jednak wraz z rosnącą globalnie aktywnością ekonomiczną ceny paliw wracają powoli do swoich przed-pandemicznych poziomów (-12,3 proc. r/r, +3,3 proc. m/m).

– Niezmiennie, podczas gdy ceny dóbr w sierpniu spadały, ceny usług rosły (odpowiednio -0,3 proc. i 0,2 proc. m/m). Można to przypisywać wielu czynnikom. Kilka z nich utrzymuje się od miesięcy: reżim sanitarny (ujawniający się obecnie najsilniej w usługach lekarskich i stomatologicznych, 0,4 proc. m/m, i pielęgnacyjnych, 0,5 proc. m/m) czy ograniczenia podażowe (usługi prowadzenia gospodarstwa domowego, 0,6 proc. m/m) – wylicza analityczka Konfederacji Lewiatan.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także