21.05.2024 / 17:36
StoryEditor

VRG uruchomi nową, multibrandową sieć salonów. Co to będą za sklepy? Czy w planach jest rozwój we franczyzie?

Salon marki Vistula w CH Westfield Mokotów w Warszawie (fot.wiadomoscihandlowe.pl/MG)
Vistula Retail Group zapowiedziała we wtorek, że niebawem przetestuje nowy koncept. Chodzi o multibrandowe salony. Poznaliśmy pierwsze szczegóły.

- Współpraca naszych marek z franczyzobiorcami jest dla nas bardzo istotna, dlatego w trzecim kwartale 2024 roku planujemy uruchomić pilotażowy projekt z myślą o obecnych i przyszłych franczyzobiorcach. Zaoferujemy im nowy, multibrandowy koncept składający się z oferty naszych trzech marek modowych: Vistula, Bytom i Wólczanka - zapowiada prezes VRG Mateusz Kolański.

Jak poinformowano, celem takiego działania jest "zachęcenie franczyzobiorców do otwierania salonów w mniejszych miejscowościach".

VRG pokazuje wyniki

Grupa VRG jest świeżo po publikacji wyników za pierwszy kwartał 2024 r. We wskazanym okresie udało się wypracować sprzedaż sięgającą 278,2 mln zł - o 4,2 proc. więcej rok do roku. Zysk operacyjny stopniał z 4,7 mln zł przed rokiem do 2,7 mln zł w pierwszym kwartale br. Zysk netto zmalał z 3,2 mln zł do 2,2 mln zł. Marża brutto marek VRG wyniosła 53,7 proc., rosnąc o 2,3 p.proc.

– Otoczenie konkurencyjne w segmencie odzieżowym jest trudne. Nastroje konsumentów w pierwszym kwartale były dalekie od pozytywnych. Odnotowaliśmy nawet dwucyfrowe spadki ruchu w sklepach. Głównym wyzwaniem był styczeń. Dobrze sprzedawaliśmy w marcu, ale niestety po kwietniu oczekiwaliśmy zdecydowanie lepszego wyniku, zwłaszcza że uważamy, iż kolekcja jest lepsza niż w roku 2023. To, co jest dla nas pozytywne, to fakt, że pomimo niskiego ruchu mieliśmy wyższą konwersję. W całym segmencie fashion odnotowaliśmy minimalny wzrost sprzedaży detalicznej oraz zysku brutto ze sprzedaży, ale niestety przy obecnej dynamice kosztów kończymy pierwszy kwartał z gorszym wynikiem na poziomie zysku operacyjnego oraz zysku netto rok do roku - podsumowuje Mateusz Kolański.

W pierwszym kwartale 2024 roku marki modowe VRG wygenerowały przychód rzędu 122,2 mln zł (o 2,2 proc. mniej niż w roku ubiegłym). - Od początku roku prowadzimy intensywne działania na rzecz poprawy wyników w segmencie odzieżowym i koncentrujemy się na ofercie produktowej naszych marek. Pracujemy nad nowymi kolekcjami, które mają być atrakcyjne pod względem stylu oraz dostępnych rozmiarów. Przy zapewnieniu tego ostatniego szczególnie wspiera nas narzędzie "one basket", które umożliwia widoczność szerokiej oferty produktów w e-sklepach i salonach stacjonarnych. Ważnym dla nas celem jest poprawa efektywności sieci sprzedaży, natomiast należy mieć na uwadze, że proces ten jest długofalowy, a pierwszych rezultatów możemy spodziewać się w ostatnim kwartale tego roku. Już teraz widzimy jednak pierwsze efekty zamknięcia projektu wielkopowierzchniowych salonów Wólczanka - tłumaczy Kolański.

Segment jubilerski VRG osiągnął 156 mln zł sprzedaży w pierwszym kwartale 2024 roku (o 9,9 proc. więcej rok do roku). - Na koniec każdego miesiąca pierwszego kwartału segment jubilerski osiągał pozytywną, choć nieco spowolnioną rok do roku dynamikę sprzedaży. Nie jest to dla nas zaskoczeniem, ponieważ W.Kruk jest już obecny w najważniejszych punktach handlowych w Polsce, co daje efekt wysokiej bazy. Najlepsze dynamiki odnotowaliśmy w kanałach sprzedaży franczyzowej i w e-sklepie marki. Oceniamy, że obecnie kanał e-commerce stanowi dla nas przestrzeń do dużego rozwoju, dlatego planujemy zintensyfikować działania w tym obszarze. Dodatkowo, ważny jest dla nas wzrost rozpoznawalności W.Kruk na rynku węgierskim, który również ma dla nas wiele perspektyw - podkreśla prezes grupy.

Co planuje grupa?

Co dalej? VRG ma w planach wzrost sprzedaży w segmencie odzieżowym i utrzymanie pozytywnej dynamiki sprzedaży w marce jubilerskiej. To cele określone na początku 2024 r., które teraz spółka podtrzymuje, zapowiadając podjęcie "konkretnych działań".

Jednym z takich działań ma być właśnie pilotaż salonu multibrandowego. Ale to nie wszystko. Vistula po dokonaniu zmian na poziomie produktów, jest na etapie dalszej rewizji strategii marketingowej. Z kolei Bytom i Wólczanka zakończyły kwartał już ze zmianami w tych obszarach. "Marki planują dalej pracować nad rentownością swoich sklepów, a Wólczanka będzie kontynuować transformację sieci z wielkoformatowych salonów na butiki koszulowe" - zapowiada VRG.

– Liczymy na to, że w drugim kwartale roku nasi klienci powrócą do zakupów w sklepach stacjonarnych i online. Oceniamy, że jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu imprez okolicznościowych i czekamy na poprawę wyników segmentu odzieżowego - mówi Kolański.

Grupa zamierza podejmować również działania nakierowane na wzmocnienie sprzedaży online i offline w ramach rozwoju omnichannel. "VRG będzie nadal pracować nad poprawą doświadczeń zakupowych w sprzedaży internetowej. W kolejnych miesiącach 2024 r. spółka będzie wdrażać usprawnienia w aplikacjach sprzedażowych marek Vistula, Wólczanka i Bytom, aby skrócić ścieżkę zakupową i podjąć kolejne kroki w personalizacji i lojalizacji klienta" - zapowiada grupa.

 

 

20.06.2026 / 08:02
StoryEditor
TOP 10 tygodnia w handlu: Allegro i InPost kończą wojnę, a Orlen goni Żabkę
TOP 10 tygodnia w handlu - Allegro i InPost kończą wojnę, a Orlen goni Żabkę (fot. Shutterstock + materiały prasowe + wiadomoscihandlowe.pl)

Po wielu miesiącach przepychanek możliwe jest zakończenie konfliktu między InPostem a Allegro. Giganci e-commerce właśnie podpisali list intencyjny w tej sprawie. Z kolei inne sieci szykują się do konkurencji o klienta miejskiego – Orlen otwiera nowy koncept Stop Cafe, a Żabka przeprowadza gruntowny remodeling sklepów. Co jeszcze wydarzyło się w handlu w ostatnim tygodniu? Gdzie i kiedy Lidl otworzy swój 1000. sklep?

Po rozumienie Allegro i InPostu: koniec sporu gigantów e-commerce

Po miesiącach napięć, sporów finansowych i arbitrażu Allegro oraz InPost sygnalizują chęć otwarcia nowego roz...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 96% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

19.06.2026 / 14:28
StoryEditor
Zmiana właścicielska w Inglocie! Do spółki wchodzi fundusz private equity
Avallon MBO przejmuje kontrolę nad Inglotem (fot. Avallon)

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek kosmetycznych zmienia strukturę właścicielską. Fundusz private equity Avallon MBO przejmie większościowy pakiet akcji firmy Inglot. Celem partnerstwa jest przyspieszenie międzynarodowej ekspansji firmy, rozwój nowych kategorii produktowych oraz dalsze wzmacnianie kanałów sprzedaży internetowej i modelu omnichannel. Rodzina założycieli pozostanie jednak aktywnie zaangażowana w działalność spółki.

W tym artykule przeczytasz:

  • Avallon MBO inwestuje w polską markę kosmetyczną

  • Trzy kierunki rozwoju: eksport, nowe kategorie i e-commerce

  • Rodzina założycieli pozostaje zaangażowana

  • Inglot to marka obecna na dziesiątkach rynków

  • Branża beauty przyciąga kapitał

Avallon MBO inwestuje w polską markę kosmetyczną

Fundusz private equity Avallon MBO poinformował o inwestycji w Inglot – firmę działającą od ponad 40 lat i należącą do grona nielicznych polskich marek kosmetycznych o globalnym zasięgu.

Transakcja zakłada przejęcie pakietu większościowego. Jej finalizacja wymaga jeszcze uzyskania odpowiednich zgód i ma nastąpić po wakacjach. Inwestor podkreśla, że dostrzega duży potencjał dalszego rozwoju marki na rynkach zagranicznych.

image

TikTok Shop startuje w Polsce. Wśród sprzedających Hebe, Bakalland, Empik, Rossmann i Wedel i wiele innych

Trzy kierunki rozwoju: eksport, nowe kategorie i e-commerce

Nowy etap rozwoju firmy ma opierać się na trzech filarach. Pierwszym jest dalsza ekspansja międzynarodowa, drugim – rozbudowa portfolio produktowego, a trzecim – wzmacnianie kanałów cyfrowych i modelu omnichannel.

Polska pozostanie jednym z kluczowych rynków dla firmy, jednak jednym z priorytetów będzie zwiększanie skali działalności poza krajem. 

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 63% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

25. czerwiec 2026 01:32