24.01.2019/14:43

Sklepy O!Shop mogą być rozwijane poza stacjami Orlenu, a także w Czechach i w Niemczech

PKN Orlen prowadzi analizy w zakresie możliwości rozwoju sklepów convenience O!Shop z dala od stacji paliw - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Ewentualny krok państwowego giganta w tym kierunku oznaczałby rzucenie wyzwania konkurencji w tym formacie, czyli takim sieciom jak Żabka czy Carrefour Express.

- Z naszego punktu widzenia jest to ciekawe rozwiązanie, które jest w fazie analiz. Jeżeli będą dobre i sprzyjające warunki do pojawienia się O!Shopu poza stacjami paliw, na pewno skorzystamy z tej możliwości - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju.

Orlen na koniec ubiegłego roku miał w Polsce 354 sklepy convenience O!Shop. Wszystkie działają przy stacjach paliwowego koncernu. Ogółem koncept sklepowy lub gastronomiczny (Stop Cafe) obecny jest na 1667 stacjach Orlenu w Polsce, a 2016 stacjach ogółem we wszystkich krajach. W Czechach działa 270 Stop Cafe, na Litwie funkcjonują 23 punkty Stop Cafe, a w Niemczech działa 56 Star Connectów.

Jak ujawnił w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Zbigniew Leszczyński, Orlen przygotowuje się powoli do debiutu marki O!Shop na innych rynkach niż polski. - Koncept O!Shop planujemy wyprowadzić poza Polskę, w pierwszej kolejności na rynek czeski. I chcemy go oczywiście rozwijać - powiedział Leszczyński.

Członek zarządu Orlenu dodał, że testy w Czechach jeszcze nie ruszyły i że wciąż trwają analizy w zakresie tego, kiedy od strony techniczno-organizacyjnej Orlen byłby w stanie wdrożyć O!Shop we wspomnianym kraju. - W Czechach i w Niemczech mamy trochę inne warunki współpracy z naszymi partnerami biznesowymi (niż w Polsce - red.). Jesteśmy w trakcie renegocjacji i ustalania nowych warunków handlowych i one też będą determinowały możliwość i szybkość wprowadzenia O!Shopu na rynku czeskim i również niemieckim - zdradził Leszczyński w rozmowie z naszym portalem.

Nie wiadomo jeszcze, ile sklepów O!Shop zamierza uruchomić w 2019 r. Orlen na polskim rynku. Jednak firma zdradziła, że w planach na ten rok ma otwarcie łącznie co najmniej 180 punktów gastronomicznych lub sklepowych. Liczba ta dotyczy wszystkich rynków, na których działa Orlen i obejmuje zarówno O!Shopy, jak i Stop Cafe. W całym minionym roku Orlen powiększył liczbę punktów sklepowych lub gastronomicznych o 201.

Zbigniew Leszczyński zapytany przez wiadomoscihandlowe.pl o to, na ilu stacjach Orlenu w Polsce docelowo mogłyby się pojawić sklepy O!Shop, odparł, że ambicją koncernu jest posiadanie tego konceptu na wszystkich stacjach, jednak przeszkodą w realizacji tego celu może okazać się metraż niektórych lokalizacji.

- Czasami może być tak, że na stacji pojawi się O!Shop, ale z mniejszą ofertą, ale na pewno chcielibyśmy mieć na wszystkich naszych stacjach możliwość sprzedawania produktów gastronomicznych i produktów sklepowych - powiedział. Firma aktualnie prowadzi analizy możliwości rozbudowy niektórych stacji, tak by po powiększeniu pojawiły się dodatkowe możliwości sprzedaży pozapaliwowej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.