07.08.2019/12:21

Główni akcjonariusze niemieckiego Metro AG przeciwko ofercie inwestora z Czech. Czy właścicel Makro znajdzie nowego inwestora?

Dwóch głównych akcjonariuszy Metro AG odmawia poparcia Czecha Daniela Kretinskiego w próbie przejęcia akcji spółki. Nie powiodły się rozmowy pomiędzy konsorcjum Meridian Foundation i Beisheim Group a EP Global Commerce na temat możliwego przejęcia akcji.

Firmy miały różne poglądy na temat wyceny spółki Metro AG. EPGC potwierdziło, że nie podniesie ceny ofertowej, nie obniży minimalnego progu akceptacji, ani nie zmodyfikuje w inny sposób oferty. Okres akceptacji oferty kończy się 7 sierpnia 2019 r.

Jak informowaliśmy wcześniej, czesko-słowackie EP Global Commerce złożyło ofertę przejęcia Grupy Metro za 5,8 mld euro, ale zarząd niemieckiego hurtownika i detalisty uważa, że propozycja jest zbyt niska.

Konsorcjum zamierza nabyć co najmniej 67,5 proc. akcji, ale do tej pory zgromadziło tylko jedną trzecią akcji zwykłych. W ten sposób Křetínský mógł uzyskać wsparcie głównego akcjonariusza Haniela, który już zaoferował swoje pozostałe udziały w wysokości nieco ponad 15 proc. Często zdarza się, że duże pakiety są oferowane przy zakupach tuż przed terminem.

Może to zwiastować na duży impas w Metro. Jeśli jednak dobrowolna oferta Kretinskiego się nie powiedzie, może zrobić kolejny krok: z udziałem większym niż 30 proc. konsorcjum może złożyć ofertę obowiązkową - po znacznie niższej cenie niż 16 euro. Haniel już zgodził się sprzedać swoje akcje taniej.

Aktualnie EP Global Commerce posiada niemal 11 proc. udziałów w Grupie Metro. Jego przedstawiciele zapewniają, że otrzymali już wstępne potwierdzenie od firmy inwestycyjnej Haniel w sprawie odkupienia od niej kolejnych 15,2 proc. udziałów w Metro.

Grupa Metro działa w 26 krajach, w tym w Polsce. W naszym kraju w jej skład wchodzi sieć hurtowni Makro Cash&Carry, jak również sieć sklepów franczyzowych Odido. Dawniej Metro rozwijało w Polsce także koncept hipermarketowy (Real).

EP Global Commerce (EPGC) jest spółką przejmującą, której właścicielem są dwaj partnerzy inwestycyjni: Patrik Tkáč (47 proc.) i Daniel Křetínský (53 proc.). Została założona w czerwcu 2018 roku, a siedziba spółki znajduje się w Monachium. Dwie spółki zależne, EPGC I i EPGC II, zostały utworzone w celu nabycia udziałów Metro AG, które wcześniej były własnością firm Haniel i Ceconomy.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • 10 22.08.2019

    Macie i czytajcie .To są szwaby nie to co Polacy wszystko im za darmoche,

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.