24.08.2017/12:30

Michał Sadecki, prezes PGS: Zakaz handlu powinien obowiązywać wszystkie sklepy

Polska Grupa Supermarketów (PGS), sieć skupiająca polskie sklepy Top Market, Delica, Minuta8 nie podziela stanowiska branży zaprezentowanego w liście do Minister Elżbiety Rafalskiej, dotyczącego ograniczeń w handlu w niedziele. PGS od początku debaty publicznej na ten temat postulowało do rządu o zachowanie powszechnej zasady wolnej niedzieli w handlu, lecz odpowiadającej realiom potrzeb społeczeństwa.

- Zakaz handlu powinien obowiązywać wszystkie placówki handlowe - małe sklepy sieciowe, lokale osiedlowe oraz galerie. Inaczej, i tak słabo prosperujące sklepy prywatne, będą wypychane z ryku przez proces konsolidacji pod markami zagranicznych sieci, działających m.in. w galeriach handlowych – podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS.

W opinii PGS rozwiązania pośrednie , proponowane w ramach ''wspólnego stanowiska branży'' (reprezentowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych, Forum Polskiego Handlu, Polską Organizację Handlu i Dystrybucji, Polską Izbę Handlu, Konfederację Lewiatan oraz Krajową Radę Gastronomii i Cateringu), nie przyniosły żadnego efektu i nie będą miały wpływu na rzeczywistą poprawę warunków pracy w sektorze handlu. Jedynym odstępstwem – zdaniem PGS - powinny być obiekty użyteczności, w tym szpitale, stacje benzynowe, kina, teatry. PGS zwraca podkreśla jednak, że należy monitorować działania zagranicznych sieci, które często otwierają swoje sklepy na stacjach benzynowych, omijając w ten sposób zakaz pracy w dni wolne od pracy. Szczególnie istotne jest zatem rozwiązanie kwestii części stacji benzynowych, usytuowanych w centrach miast.

Jednocześnie sieć skupiająca ponad 600 placówek w całym kraju zwraca uwagę na obecne, wysokie koszty pracownicze utrzymywania placówek handlowych w niedziele.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.